Kantaron Yağı Yapılışı

kantaron yağıİhtiyaca göre bir  litrelik  ya da yarım litrelik kavanozu  yıkayıp iyice kurutulan kibar çiçekli bitkinin çiçeklerini kavanoz içine atıp ,üzerini örtecek kadar sızma yoksa normal zeytinyağı dolduruyoruz. (Dipnot Zeytin Yağının kalitesini anlamak için buzdolabının buzluğuna  koyuyormuşuz. Don tutarsa o zeytin yağı kaliteli olurmuş.) kavanozun ağzına bir tülbent gerip  5 gün güneş gören bir yere koyup mayalanmasını sağlıyoruz.
5 gün sonra kapağını kapağıyla kapatıp yine güneş gören bir yerde 40-45 gün bekletiyoruz. Lakin en önemli yeri burası tüm gün güneş gören yere değil güneşi sabahtan ve ya öğleden sonra görecek şekilde bir yere koymak gerekiyormuş. Direk güneş ışığı ile yağın ısınması zararlı halede gelebileceği için yarım gün görmeliymiş. Arada çalkalamak faydalı olurmuş.

40-45 günün bitiminde tülbentten veya süzgeçten süzüp güneş görmeyen koyu renkli bir şişede saklanması gerekiyormuş. 2 -3 yıl kullanılabilirmiş.. Rengi koyu kırmızı oluyor, daha önce çok kullandığım için biz çok faydasını gördük, mucize gibi bir yağ.

Antiseptik, kanamayı durdurur, yara ve yanık iyileştirir, iltihap önleyici bu mucizevi yağ, daha bir çok şifa özelliğini de içinde barındırıyor. Hem haricen, hem de içerek kullanılan Kantaron otu,hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici niteliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkili.

www.kantaronyagi.gen.tr

Bir önceki yazımız olan Titan Jel Kullanımı Nasıl Olmalı ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Updated: 10 Ekim 2017 — 00:15

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

d silver jel © 2017 | D Silver Jel Site Haritası